Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

Masa cukrowa – co to jest

Dzisiaj postaram się przybliżyć wam nowy produkt w naszej stałej ofercie, a mianowicie masę cukrową – słodką substancję o plastycznych właściwościach zwaną również lukrem plastycznym. Tak więc masa cukrowa to stosunkowa nowość na rynku materiałów cukierniczych w Polsce, oczywiście mam tu na myśli produkty pośrednie, a nie towary finalne takiej jak ciasto, tort, czy drożdżówka.

Na dzień dzisiejszy masa cukrowa sprzedawana w specjalistycznych sklepach cukierniczych pozyskuje systematycznie coraz większą popularność w kręgach pasjonatów domowego pieczenia jak i wśród profesjonalnych cukierników. Obecnie powoli pojawia się także w niektórych dobrych sklepach internetowych sprzedających różne ozdoby cukiernicze na torty i ciasta – na przykład ślubne-weselne.

Są różne rodzaje masy cukrowej: http://www.sweetdecor.pl/category/126,lukier-plastyczny

Masa cukrowa jest to dosyć prosty surowiec cukierniczy w formie lukru plastycznego – jest to pasta służąca do wykonywania przeróżnych ozdób na torty ciasta itp. Masa ta najczęściej wykorzystywana jest przy wykonywaniu ozdób tortów okolicznościowych na wesela, śluby, komunie, chrzciny, czy urodziny i imieniny. Czy pasta cukrowa przyjmie się na szeroką skalę na polskim rynku cukierniczym, na daną chwilę wydaje się to dosyć trudne do oszacowania, ale skoro daje nowe, jakże szerokie możliwości wykonywania przeróżnych, bardzo wymyślnych wręcz ozdób, powinien być to produkt z entuzjazmem przyjmowany i wykorzystywany zarówno przez naszych cukierników jak i osoby, które lubią po prostu robić w domowym zaciszu nieprzeciętne ciasta i fantazyjne desery. Oczywiście masa ta jest to produkt raczej specjalistyczny i przy jego sprzedaży przez internet raczej nikt nie oczekuje tak olbrzymiej popularności i popytu jak na pospolite produkty pierwszej potrzeby, czy też sprzęt elektroniczny, opony i inne produkty chętnie kupowane przez internet. Jednak branża ślubna i komunijna (sezonowo) w naszym kraju coraz bardziej się rozwija jako sektor biznesowy, więc automatycznie tworzy nowe rynki dla takich produktów jak nasza masa cukrowa.

Ogólnie rzecz biorąc niektórzy ludzie próbują lub robią taką masę samemu, ale mimo że przepis wydaje się bardzo prosty, to uzyskanie, czy też wyrobienie masy o odpowiedniej konsystencji jest już dosyć trudne. Biorąc pod uwagę, fakt że nie jest to produkt drogi nie mając wprawy jej wykonywaniu łatwiej i wygodniej jest raczej ją kupić za parę złotych.

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*